üdopara

19 Nisan 2011 Salı

ÜTopik " HER AŞK BİR DEVRİMDİR!"

Her ilişki bir devrimdir!

Her insan karşı cins ile ilişki yaşar ve genellikle başkalarının tecrübeleriyle şekillendirir ilişkisini: Başkalarının yaşadıklarına göre kararlar alınır ve başkaları bu dünyanın kurulmasında öncü(lider) vasfındadır.

Değişen zaman ve gelişen insan fizyolojisi ile insan, ihtiyaçlarını, değerlerini ve beklentilerini farklı boyutlara taşır. Bu boyut insanları arayışa iter. Bu arayış ise mevcut düzenin bozulmasına, yaşam alanında barınmamasına neden olur ve sonunda devrim gerçekleşir.

Yeni bir ilişkiye başlanması insanların hayatlarında meydana getirdiği bir devrimdir

Bu devrim öncesi yapılan araştırmalar (güncel tabirle stalklar), devrime hazırlık evresini gösterir.

Birlikte ve dolu dizgin geçirilen zamanlar devrimin kolay gerçekleşmesini sağlar. Ortak payda ve beklentilerin paralelliği en önemli dayanaklardandır. Sevmek ve sevilmek gibi algıları alt üst eden duygulardan bahsetmiyorum bile...

Asıl olaylar devrimden sonra mevdana gelir: Devrim sonrası eksi alışkanlıklar eskisi kadar canlı yaşanmamaktadır. Değişim ilk buraları ele geçirir. Yalnız olarak kurgulanan her faaliyet artık 'birlikte' planlanmaya başlanmıştır. Artık siz, 'siz' değilsinizdir. Değişim ve dönüşüm her hücrenizde hissedilir. (İlişki devriminde öz benliğini korumayı başaran çok az insan vardır. Bu insanlar da 'bencil' olmakla suçlanır ve nihayetinde sınır dışı edilir. Ama bunun konumuzla şimdilik bir ilgisi yoktur :)) 

Önceki ilişki ve onu hatırlatan her şey yaşam alanı dışına itilir. Önce fotoğraflar, yazılar; sonra onu çağrıştıran düşünceler ve duygular (!)...

Bu süreçte hep bir geri dönüş potansiyeli söz konusudur. Eskiye, alışılmışlığa kaçış... Eğer insanlar bir evrede eskiyi ararsa veya onu hatırlatan 'şeylerin' etkisinin yoğunduğunda bulursa kendini, devrim gerçekleşmez. 

Yaşam alanında tamamen uzaklaştırılmayan eski otorite(sevgili) de devrimin gerçekleşmesini engeller.

Bundan dolayı devrimi gerçekleştiren yeni otorite(sevgili) eskiyi hatırlatan 'şeylere' tahammülü yoktur. 

Her insan devrimcidir. Kendi hayatının devrimcisi... 

NOT: Bu yazı HER İNSAN DEVRİMCİDİR isimli 19 Nisan 2011 tarihli yazımın 18.03.2016 tarihinde güncellenmiş halidir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder