üdopara

31 Ocak 2014 Cuma

Sosyal Sorumluluk "Clounel.com YARATICI TOPLULUĞUN GERÇEK YÜZÜ"


Organizasyon yapmayı çok seviyorum. İnsanların içinde ne varsa bir bir ortaya döküyor. İnsanları daha iyi tanıyorsunuz. Atalarımız ' dostunu tanımak istiyorsan ya onunla uzun seyahata çık ya da onunla birlikte iş yap' demişler. Çok doğru söylemişler. 

Geçen sene askere gitmeden önce sosyal paylaşım ağlarından birinde karşıma çıktı clounel.com sitesi. İncelemeye başladığımda fikirlerini çok sevmiştim. Sosyal sorumluluk çalışmaları yapan kişilerin en önemli sıkıntısı görsel tasarımlardır. Bu konuda ciddi paralar talep edilmekte ve gönüllülük için yapılan çalışmalarda bu parayı görsel tasarıma yatırmaktansa aktivitelerde kullanmak daha mantıklı gelir. Şartlar böyle olunca sadece gönüllülük (!) için görsel destek veren bir topluluk bulunmaz bir nimettir. 

Sözü çok uzatmayayım; clounel.com ile karşılaştım ve sık kullanılanlarıma ekledim. Zamanı geldiğinde bağlantı kurmak için. Şu an açıklayamayacağım ama çok yakında herkese açıklayacağımız bir çalışma içine girdik. Bizler ona şimdilik proje diyelim. Projemiz için herhangi bir yerden hibe almadık ve tamamen gönüllülük esasına göre bunun üstesinden geleceğimizi düşündük. Proje için çeşitli bağlantılar sağlandıktan sonra görsel tasarım desteği için Clounel'in kurucusu Cansın ile iletişime geçtim. Destek istedim, proje fikrimizi duyunca destekleyeceğini belirtti ama şartları varmış. O şartlara burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz. Şayet isteseniz de ulaşabileceğiniz yerde değil bu şartlar. Ancak çalışmaya başlarsanız, sonraki aşamada yayımlıyorlar. Şartlardan dikkat çeken iki maddeyi ele almak istiyorum:

6. Şahıs veya Derneklerin gerçekleştirdikleri projede gönüllü olan fotoğrafçı, kameraman veya koordinatörün yol (yalnıza uçak), konaklama, yemek masraflarını düzenleyici kuruluş (organizasyon ekibi) karşılar. Çekilen bütün görüntüler en geç 30 iş günü içerisinde teslim edilir.

Clounel Topluluğu gönüllülük esasına göre çalışıyorlardı. Belirttikleri buydu ve bu topluluğun çıkış noktası buydu: yardım etmek (!). Fakat bu maddeye baktığımda 3 kişinin uçak masrafları ( geliş gidiş İstanbul'dan Ankara'ya ve Trabzon'dan Ankara'ya) toplamda 600 TL yapıyor. Tabi erken rezervasyon yapılırsa bu fiyat oluyor. Bu üç kişinin konaklaması, yemesi ve içmesi ile birlikte hesapladığımızda ( 2 günlük bir çalışma için) toplamda 1500 TL gibi bir harcama söz konusu. Yani sırf gönüllülük için yapıyoruz dedikleri etkinlikte onlar için harcamanız gereken tutar 1500 TL. 

8. Programdan destek alan şahıs veya derneklerin projelerinde gerçekleşen aksaklıklardan (Organizasyon eksiklikleri, insanlar arası ilişkiler, seviyesiz tartışmalar vb...) oluşabilecek problem ve zararlardan dolayı Clounel Yaratıcı Topluluk-Creative Community ve Clouport Destek Programı çalışanları sorumluluk kabul etmez.

 Ayrıca bu maddeyi ele almak istiyorum: Burada yer alan seviyesiz tartışmalar açıklamasını anlamamıştım. Fakat onlarla çalışmaya başladığımızda durumun farkına vardım. Bu konuya biraz daha sonra geleceğim.

Clounel ile çalışmalarımızı özetlersek:
Bizim kısa sürede profesyonel bir ekiple görünürlük çalışmalarımızı hazırlamamız gerekiyordu. Şartlarında yer alan Uçak şıkkını kaldırıp, yol ücreti sadece koordinatörün karşılanmak üzere, diğer koşullarını da kabul ettik. 
Sonra tasarım birimine yönlendirildik ve afiş tasarlanmasına başladık. 
Sabırsızlıkla afişi bekliyorduk. Önce logo geldi, sonra afişin taslak hali. Bu aşamada organizatör olarak logoların konumu ve büyüklüğünü ayarlamam gerekiyordu. Keşke afişi gösterme şansım olsaydı da gösterseydim sizlere. Şöyle anlatayım: 
afişin tasarımı gayet iyi fakat bizim logoyu alakasız bir yere koymuşlar. Kendi logoları ( Clounel'in) bizim logodan daha büyük ve daha göz önünde. Bizimle birlikte iki organizasyon daha var. Onlardan birisinin logosunu parçalayıp iki kat haline getirmişler ( bir tasarımcı asla organizasyonların logolarının bütünlüğüne dokunmaz, sadece konumunu ayarlar. Rengini değiştirmez, orjinal boyutunun oranlarını korur. Basit tasarımcılar da bunu bilir). Afişin bazı bölümlerine gereken ilgi gösterilmiş ama ortada olan yazılar Times New Roman ile düz yazı şeklinde yazılmış, bırakılmış. Görselliğin etkisini azaltıyor. Sanki baştan savma yapılmış gibi. Bunun gibi bir çok sıkıntı söz konusuydu afiş tasarımında. Projemizin tanıtımına bu şekilde çıkamazdık. Bu aşamada şu konuşmalar gerçekleşti: Yani bize düzeltilmesi istenilen bir yer var ise bildirilmesi söylendi. Ben de gördüğüm her şeyi söyledim. Amacım sadece afişin kalitesini arttırmaktı. Sonra anlamlandıramadığım bir şekilde yazışmalar gerçekleştirildi: 


'Tasarımlar tasarımcının isteği üzerine yapılan değişikliklerle sınırlıdır.' Yani siz organizatörsünüz. Harika bir proje tasarladınız. Bir çok önemli nokta ile görüşme yaptınız. Ekibiniz yaklaşık 10 kişiden oluşuyor ve hepsi saatlerce, günlerce proje kalitesini arttırmaya çalışıyor ama sizin görselinize tasarımcınız karar veriyor. Sizin müdahale etme hakkınız yok! Bunu diyen ise bir önceki mailinde 'değişmesini ya da eklenmesini istediğiniz TÜM değişiklikleri lütfen bildiriniz' diyen kişi ile aynı...  Ben de tüm düşündüklerimi söylemiştim. Hepsi bu...Bu resmen ona ihtiyacı olan kişinin bu durumunu kullanmaktır. Planlarımıza göre zamanımızın kısıtlı olduğunu belirtmiştik onlara. Bunun bilincinde oldukları için bu kadar rahat davranıyorlardı. 
Bunu zaten Clounel'in kurucusu Cansın bana attığı özel mesajda dile getirmişti. Yandaki yazışmamızda yer alan üslupa bakıp da anlayabilirsiniz. 
Clounel'in tasarım birimi ile girdiğimiz kısır döngü sonucu Cansın ile konuşmayı istedim. Konu hakkında bilgisi vardı.  Yazışmalarımızın devamı şu şekilde gerçekleşti: Sonuç olarak, bu gün bir haftadır beklediğimiz görseli edinemeden ortaklığımıza son verdik. Bunun nedeni ise çözüm odaklı ilerlemeyen, ne yaptığını ve ne için yaptığını bilmeyen bir toplulukla, Clounel Yaratıcı Topluluk'la çalışmamızdı. Ayrıca kurucusunun kullandığı terbiyesiz üslup ve tehditvari tavırlarıydı.

Benim için önemli bir tecrübe oldu bu durum. Ciddi çıkarımlarım oldu. İç güdülerime güvenmem gerektiğini gösterdi. 

Clounel ile çalışacak organizasyonlara söyleyecek bir çift sözüm var: Nasıl ki insanlar insanlara göre farklı davranışlar gösterirlerse, topluluklarla diğer topluluklar arasında kimyalar farklılaşabilir. Bizim olumsuz çalışma ortamımızla belki siz karşılaşmayabilirsiniz. Yetenekli kişiler ama egoları çok yüksek. Bu toplulukla çalışmanız için onların sizi ve projenizi yönlendirmesine izin vermeniz gerekiyor. Umarım aynı sıkıntıları yaşamazsınız. 

Bu yazının amacı bilgi vermektir. 

Gönüllülük çalışmalarında bu tür sıkıntılar yaşanırsa, nasıl daha mutlu bir dünya yaratılabilir ki?!


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder