üdopara

8 Şubat 2014 Cumartesi

Sosyal Sorumluluk "ERASMUS+ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI NOTLARI"
Eğitim öncesinde yaşananlar: 


6 Şubat'ta Türkiye Ulusal Ajansı tarafından Çorum'da koordine edilen Erasmus+ bilgilendirme toplantısına katıldım. Benim için ilginç başlayan bir eğitimdi. Hiç pay it forward filmini izlediniz mi? Ben izledim. Hatta dünyaya olan inancım azaldığında ve insanları daha kötü görmeye başladığımda, insanlar kötülüğe kendilerini kaptırdığında, bu filmi izlerim. Yeniden başlamak gibidir. Dünyayı iyileştirmek için yeniden başlamak...

Eğitim Çorum'da düzenlendi. Amacı Çorum gibi bu tür projelere erişimi çok fazla olmayan şehirlerin dahil edilmesiydi. Ankara'da yaşayan birisi olarak ben de başvurdum. Başvurum kabul edildi. Gece 1.30'a biletimi aldım ama son metro 12:30'da olduğu için o metroyla AŞTİ'ye gittim. Gece hiç AŞTİ'ye son metroyla gittiniz mi? Bağıra bağıra şarkı söyleyen bir adam ve yanıma gelip " abi be bana yemek alsana" diyen birisi... Metroda ona nasıl yemek almamı bekliyor olabilir ki! alışagelmiş kelimeler, belki de insanlarla diyalog kurma yöntemi... Bir de yanımda bir aşağı bir yukarı geçen, geçerken elleri titreyen (hava gerçekten soğuk) birisi. Metroya bindim. Yanımdan geçip titreyen genç Türklerin konuşamayacağı kadar yabancı bir Türkçe'yle Kızılay'a gitse Ulus-Örnek'e otobüs bulup bulamayacağını sordu başka birisine. Kararsızdı cevap veren adam ve cevap bekleyen genç kötü bir Türkçeyle bu kez " ben Aşti gideyim, sabah ulus giderim" dedi. İçim acıdı. Davranışlarını inceledim bu gencin. Dilenci değildi ama ayakkabıları paramparçaydı. Üzerinde sadece örtünmeye yetecek, ısıtmayla ilgisi olmayan bir kaban vardı. Muhabbet açtım, biraz konuştuk. İrandan gelmiş, burada yaşıyormuş, az Türkçe biliyormuş. Yemek almak için parası olup olmadığını sordum; biraz sessizlikten sonra 'yok' dedi. Biraz para verdim. Verdiği tepki şuydu: ' sende para vaar!'. Yani kendince senin kendine harcaman için paran var mı diye soruyordu. Çok şaşırdım. Güçlükle 'evet var' diyebildim.

Sonra vedalaşıp AŞTİ'ye doğru yol aldım. Otobüsün gelmesine çok zaman  vardı, üst kattaki dinlenme salonuna gittim. Gördüğüm manzara beni şaşırttı. İnsanlar orada yaşıyordu. Savaştan veya kötü ülke koşullarından kaçmış farklı ülke vatandaşları; gençler, yaşlılar, gözlerinin içi parlayan çocuklar... İçim acıdı. Bu insanlar için bir kampanya başlatmak gerek. En azından durumlarını iyileştirmek için...

Çorum otobüsüm geldi ve sabahın 5'inde Çorum'daydım. Servis ile Dalkılıçlar Otele gittim. Toplantı 9:30'da başlayacaktı. Resepsiyona oturumu bekleyebileceğim bir yer olup olmadığını sordum. Lobi'deki kalorifer yanını gösterdi bana. Aradan çok zaman geçmedi ve yanıma tekrar gelerek ' Biraz önce bir odadan çıkış sağlandı ve Havaalanına gitti misafir. Check out daha yapılmadı, istersen o odayı kullanabilirsin. Sabah da kahvaltı yaparsın'.

Çok şaşırmıştım. Ulusal Ajans konaklama, yolculuk masrafı ve öğle yemeklerini karşılamıyordu. Dolayısıyla bu durum kesinlikle otel görevlisinin inisiyatif alarak yaptığı bir iyilikti.

Dünya bu kadar çabuk tepki vermişti iyiliğime karşı. Güzel bir tepkiydi ve gün boyu bu iki olayı düşünerek geçirdim. Pay it forward benim için gerçekleşmişti. Dünya'nın yardımıyla...

Tamam tamam eğitimde edindiğim bilgileri paylaşmaya geçiyorum. 

 Eğitimde kısa kısa notlar tuttum. Hatırlayabildiklerimi açıklayacağım.

- Eskiden ulusal ajans projeleri için bir çok başvuru formu kullanılıyordu, şimdi daha sadeceleşti ve bir çok sistem kendiliğinde dolduruyor. Başvuru formunu doldurmak artık daha kolay olacak.

- Eskiden projelere konsorsiyumlar olarak başvurmak zordu, şimdi ülke içinde konsorsiyumlar olarak projelere başvurmak daha avantajlı hale getirilmiş.

- Eskiden Leonardo Da Vinci tarzı projelerde her ortak ve koordinatör kendi ulusal ajansına proje başvurusu yapardı. Bu sistem değişti. Artık sadece koordinatör kendi ulusal ajansına proje başvurusu yapacak. Para koordinatöre aktarılacak, koordinatör bu paraları dağıtacak ortaklara.

- Eskiden Türkiye program ülkesi statüsünde değildi, Erasmus+'da Türkiye artık program ülkesi gibi faaliyet gösterecek.

- Geçen senelerde hibe programınında en çok faydalanan ülke Polonya'dır. Türkiye hibelerden en fazla faydalanan 3. ülkedir.

- Erasmus+ öncelikleri: * aktif yaşlanma, *Bireye odaklı programlar (eğitim arka planda), * İş Deneyimi kazanma, *Gönüllülük

- Gençlik programları uygulayanlara küçük bir öneri; imkanı yurt dışına çıkmaya yetmeyen gençlerin yurt dışına çıkmaları da bir projenin amacına ulaştığını gösterir.Projeler bu çerçevede gerçekleştirilebilir.

- Ulusal Ajans alınan hibenin en etkin şekilde ve tamamen doldurulmaısnı hedefliyor.

- Hedef Kitle:  Herkes birey olarak Erasmus+ hedef kitlesi içindedir.

- Başvuru: Erasmus+ için başvurular iki şekilde gerçekleştirilecek. Bunlardan birisi doğrudan Brüksel'e ( onların kabul ettiği dillerde ki bu diller arasında Türkçe yok), diğeri ise Türkiye Ulusal Ajansına (Başvurular Türkçe yapılacak)... Islak imza olayı artık kaldırıldı. Artık çıktı alıp kargo ile gönderme olayı da yok. Eski sistemde part3'ler alınırdı ya ( ortak olmak isteyenler imzalı kısmı taratıp yükleyip gönderiridiler) ona benzer bir sistemle başvuru yapılacak. Islak imza kısımları taranıp sisteme yüklenecek.

-  Başvuru formları henüz yayımlanmadı ama TURNA sistemine kayıt olup oradan takip edebilirsiniz. (Başvuru formunun yanında başvuru kılavuzu da yayımlanacaktır. )

-  PIC KODU: Erasmus+ ile gelen sistemlerden birisi de PIC kodu uygulamasıdır. Bu aslında T.C Kimlik no gibi bir şeydir. O numarayı girdiğinizde sizin sisteme kaydettiğiniz bilgileri çekebilecekler. Ortaklıklar da bu şekilde sağlanacak. PIC Kodunu nasıl alacağınızı öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz. 3 part halinde hazırlanmış. diğer bölümler için: part2 , part3 tıklayabilirsiniz.

- Gençlik grupları pic kodunu yasal temsilcisi alacak. Oluşturdukları gruba bir isim verip yasal temsilci statüsündeki birey bu kodu alarak başvuru yapabilecektir.

- Gençlik programları kapsamında ( KA-1'in ilgili alt başlığı), eğer yasal olmayan gençlik topluluğunun yasal temsilcisi ve proje sorumlusu farklı ise artık o farklı bir gençlik topluluğu olmuştur. Yasal Temsilci ve Proje Sorumlusu aynı anda iki grupta sorumluluk alamaz ( yasal temsilci veya proje sorumlusu olmaz) ama başka grupta ekibin içinde yer alabilir.

- Bir gençlik grubunun yasal temsilcisi sistemdeki bilgilerin düzenlenmesi sonucu değiştirilebilir.

- Ulusal Ajansın proje kabul dönemleri vardır. İlk dönemlerde projelere daha fazla destek verilirken, sonlara doğru hibe miktarları artık azalacağı için projelere destekler azalacaktır.

- Eski sistemde her sene Ulusal Öncelikler belirlenirdi. Erasmus+ ile ulusal öncelikler kaldırıldı. Uluslararası öncelikler hala devam ediyor.

- Erasmus+ 'ın getirdiği en önemli değişiklik yol ücretleri konusunda olmuştur. Eskiden bizim belirlediğimiz ücretlerin %70'i verilirdi. Şimdi ise artık mesafelere göre ücret dağılımı olacak. Bu miktarların %100'ü verilecek bize. O parayı aldıktan sonra istersek otobüsle gidelim ister yürüyerek. O para bizim artık.  Mesafe ölçümü konusunda bir sistem yok ama google maps'i kullanmanızı tavsiye ediyorlar.

- Bazı projelerde  Yönetim ve  organizasyon bedeli var. Bu bedel kişi başı hesaplanıyor ve 350 € kişi başı alabiliyorsunuz. Bu daha önce yoktu, yeni gelen sistemin nimetlerinden.

- Erasmus +'daki KA-1 için Bireysel Odaklılık, KA-2 için ise Kurumsal Odaklılıktan söz etmek mümkündür.

- Spor projeleri:  Profesyonel Kulüpler ( A.Ş. şeklinde şirketleşmiş olanlar)  bu hibe programından faydalanamayacaktır. Amatör kulüpler ve spor konusunda çalışma yapmak isteyen kişiler başvurabilir. Saygıı ve hoşgörü önemlidir işlenecek projelerde. Çift yönlü kariyer desteklenir ( bir yandan spor yaparken diğer yandan farklı uzmanlık alanında uzmanlaşmaları desteklenir). Ayrıca sağlığı koruyan fiziksel aktiviteler desteklenir. 2 farklı ortaklık işbilirliği modeli vardır. Profesyonel olmayan turnuvalar ( en az 12 program ülkesi olmalı) ve kar amacı gütmeyen spor çalışmaları ( en az 5 farklı ülkeden 5 kuruluş)Öncelikleri: obezite, ırkçılıkla mücadele vb.
      * Kar amacı gütmeyen spor etkinlikleri düzenlenebilecek.
      * İş birliği ortaklıkları destekleniyor.
Çalışmalar ne içermeli:  Sadece spor içermemeli, eğitim, iyi uygulama örnekleri, konferans, seminer vb. içermelidir. 12 ay ile 36 ay süreli olmalıdır projeler. 15 Mayıs son başvuru tarihi... ( maks. 500.000 €'ya kadar karşılanır. %80'i ödenir. Gerisini sponsorlardan karşılamanız gerekir. ) Hibe kalemlerinde diğer programlardan farklı olarak vergi ve harçların ödenmesi ile hizmet alımı yer almaktadır.
Spor Etkinlikleri: Tüm spor etkinlikleri(organizasyonu), Miras oluşturucu (unutulmaya yüz tutmuş sporların uygulanması) Şirketleşmeyen kurumlar başvurabilir. 14 Mart ve 15 Mayıs son başvuru tarihleri. ( Maks: 2.000.000 € karşılanır. Bunun %80'i ödenir. )

- KA-1 alt başlıkları hem ulusal ajansa hem de Brüksel'e sunulmaktadır. Toplantıda daha çok ulusal ajansa sunulan yapı ele alındı. Mesleki Eğitim Öğrenci ve Personeli Hareketliliği ( Eski Leonardo Da Vinci ile benzer), Yetişkin Eğitim Personel için ( grundving programı ile benzer), Gençler ve Gençlik Çalışanları ( Gençlik programları ile benzer. Resmi olmayan gençlik toplulukları  bu sistem içindeki projelere başvuru yapabiliyor sadece), Genişletilmiş AGH da bu program içinde...
        * Yüksek öğrenim öğrenci ve personel için hareketlilik Personel için iki şekilde olacak: Ders verme veya kısa dönemli olarak eğitim alma ( akademik ilgi alanıyla ilgili). Amacı: öğretim kalitesini arttırmak. Bu noktada AKTS (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) devreye giriyor. Denklik ile ilgili bir sistem. Bu sisteme göre denk olmak zorunda ortaklık yapacağınız üniversiteler ya da neresi ile ortaklık yapacaksanız. Bu programdan faydalanmak için kendi bölümünüze başvuru yapabileceksiniz. Koşullar: Beyanname verebilen kuruluş olma özelliğine sahip olmalısınız ( Eskiden verilen beyannemeniz olması bu şartı sağladığınızı gösterir). Gönderen ve kabul eden kuruluş beyannamesi söz konusu.  Bu konuda iş birliği (konsorsiyum) yapılabilir. Odalar, sendikalar, vakıflar, rehberlik eğitimi veren kurumlar vb. ile. Staj hareketliliği  ise Yüksek öğrenimdeki ortaklık şeması aynı olacak, süresi daha kısa olacak, eğitim faaliyetlerini yerinde inceleme ve staj alacak. 17 Mart tarihi son başvuru tarihidir. Ögrenci hareketliliği  bilindiği üzere eski erasmus programı ile aynıdır.
         * Mesleki eğitim personeli hareketliliği Amaç: çalışmaların yerinde görülmesi ( teknolojiyi yakalama). Bu hareketlilik ile bilgi, tecrübe ve kültür değişimleri sağlanır. İş pratiği bilgisi edinilir. Meslek eğitim kurumları bu hareketliliğe başvurabilir. YENİ olarak konsorsiyum oluşturularak proje başvuruları yapılabilir. Bu programa başvurular bireysel yapılamaz. Bir kurum tek başına 100 kişi için bu projeyi yapabilir. Meslek lisesi ve çıraklık okulu tarzı kurumlar 2 haftadan 12 aya kadar başvuru yapabilir. Kalite çerçevesinde öğrenme anlaşması (learning aggrement)  yapılır. Kurumlar personeli için de bu programdan yararlanabilir. Mesleki eğitim kuruluşlar: Meslek odaları, ilgili işletmeler ( Tüzel kişi zorunluluğu vardır). İki farklı eğitim vardır: Öğretmenlik, Eğitmenlik... Bütçe: yol masrafları yine km hesabına göre yapılacaktır.  Yönetim ve Organizasyon giderleri bu programda uygulanır( kişi başı 350 €). Yurtdışı harciyah var bunun tablosu internette yayımlanacak. Dil hazırlığı 1 - 12 arası faaliyetler için online dil hizmeti alınabilir ( kişi başı 150 €), bir de özel ihtiçalar için giderler var ( %100'ü karşılanıyor). Örneğin engelliler için refagatçi vb. Ortaklıklarda gönderen, evsahibi kuruluşların yanı sıra aracı kuruluş adıyla da bu faaliyetler içinde yer alınabiliyor. Aracı kuruluş ilgili konularda çalışma yapıyor olmalı ve kolaylaştırıcı görevini üstlenmeli.Çırak-öğrenci kriterini belirleyen, süreçleri/idari prosedürü kolaylaştırmak görevidir. En az 3 mesleki eğitim konsorsiyumu (aynı ülkeden) ile programa başvuru yapılabiliyor. 17 Mart son başvuru tarihi. Bu programın katılımcı kitlesini kuruluşta çalışan kişiler (mesleğinde profesyonel çalışma yapanlar).Tüzel kişiliği olan gençlik oluşumları eğitim programından faydalanabilir.
        * Yetişkin eğitimi personel için hareketlilik projeleri  için kurumsal başvuru şart. Başvuru formu için farklı bir formları varmış. Mesleki eğitimde bahsedilenlerden mesleki eğitimi çıkartıp yetişkin eğitimi koyun her şey aynı. Kurumsal personel hareketliliği artık bireysel yapılamayacak. Kurum toplu olarak başvuru yapabilecek bireyler adına.
         *  GENÇLİK PROJELERİ Genel ana başlıklar: dezavantajlılık, sosyal dahil etme, aktif vatandaşlık, gençlerin katılımı (kültürel). (dezavantajlı gençlerin projeye dahil edilmesi projeyi kaliteli kılar: sosyal, ekonomik, fiziksel dezavantajlılık ). Programın hedefleri: sosyal içerme, aktif vatandaşlık (farklılıklar içindeki birlik), kültürel ve sosyal dahil etme. Öncelikler: Gençlik istihdamı, sağlıklı yaşam tarzına teşvik, aktif vatandaşlık, AB vatandaşlığı ( değerler bazında), önemli olarak sosyal açıdan dahil etme.  Gençlik değişimlerinde yaş sınır 30 olacak. Yaygın eğitim metotları kullanılacak. 17 Mart / 30 Nisan / 1 Ekim tarihleri son proje başvuru tarihleri. Başvuru yapan kişinin (yasal temsilci, proje sorumlusu ve diğer ekip üyeleri 13-30 yaş arasında olmalıdır. ) Gençlik çalışanları kapsamında hibe verilecek program eski 4.3'ün benzeridir. Bunda yaş sınırı yok, aktivite süresi 2 gün ile  2 ay arasında değişmektedir. Bütçe  ise gençlik değişimleri için 32 € x gün x katılımcı sayısı, gençlik çalışanları için 54 € x gün x katılımcı sayısı...

- KA-2 Stratejik ortaklık, yetişkin eğitimi, gençlik destekleri ve mesleki eğitim bu program içinde yer alıyor. Bu program için ulusal ajan yenilik (yenilik transferi, inovasyon)  ve projelerde yeniliğe yer verilmesi  koşulunu arıyor.
         * Yüksek öğretim destek programı  amacı: kalite ve yenilikçilik, iş birliği, katılımcı kuruluşların kapasite arttırımı, modernleşmedir. Başvuru yapabilecekler: Yüksek öğretim kurumu, kamu, konsorsiyum. Bu da iki şekilde gerçekleştirilebiliyor: Eğitim verme ve eğitim alma şeklinde.Formlar ingilizce doldurularak ulusal ajansa sunuluyor. Eğitim verme süreleri: 2- 12 ay, eğitim alma süreleri: 5-60 gün. 30 Nisan son başvuru tarihi.Faaliyet olarak; kapasite geliştirme, metot üretme, eğitim sistemini geliştirme (müfredat bizim kontrolümüzde değildir ama kendi sistemimizi geliştirebiliriz.). Metot Ar-Ge çalışması da bir ar-ge olarak görülebilir. Proje başvuruları ulusal ajansa yapılacaktır. En az 3 program ülkesi en az 6 bağımsız kurum olmalıdır. Bunlardan en az 2'si yüksek öğretim kurumu ve en az 2'si işletme olmalıdır. Esnek bir formatı var. Projeyi ilgilendiren her faaliyeti projeye dahil edebilirsiniz. Hareketlilik gerekiyorsa ortakları ziyaret edebilirsiniz.  Hibe olarak her katılımcı için 350 € (100 katılımcıya kadar), 100 katılımcıdan sonra 200€ kişi başı ödenir. Dezavantajlı gruplara 100-200€ arası verilebilir (buna ulusal ajans karar verecek).
         * Mesleki eğitim  eski Leonardo Da Vinci tarzı projelere benzemektedir. Ortaklık ve yenilik ile ilgili hibe verilir. Örgün, yaygın, sargın eğitim metotları bu tarz projelerde kullanılabilir. Amaçlardan birisi iyi uygulama örneklerini ülkemize getirmek. 3 program ülkesinden en az 3 farklı kuruluş (mesleki eğitimle ilgili kuruluş) şart. 30 Nisan son başvuru tarihi. Koordinatör başvuruyu yapar. Ortaklardan birisi vazgeçerse aynı ülkeden aynı mesleki konu ile ilgili faaliyet gösteren başka ortak bulunmalı. Bu konuda ortakların başvuru yapmasını sağlayarak projelere ortak olunabilir. Türkiye'de bu projelerin değerlendirme kriterleri daha ağır ve kabul edilmeleri daha zor. Bu kapsamda neler desteklenecek: Proje yönetimi, Konferanslar(ulusal-uluslararası), Proje toplantıları, fikri çıktılar, istisnai maliyetler (doğrudan projeyle alakalı), özel ihtiyaç desteği, ulusaşırı öğrenme...
         *Okul Eğitimi destekleri (eski comenius) mesleki eğitim yerine okulu koyarsak önceki programın şartlarının benzerleri bu projeler için geçerli.Uygulama, geliştirme, yenilikçilik projelerini uygulayabiliriz. Uzun dönemli personel hareketliliği bu bölümde yer alır. Öğrenci gruplarının değişimleri de yine bu gruptadır. 3 program ülkesi, 3 kuruluş ile başvuru yapılır. ( Başvuruda istisna olarak: 2 ülke - 2 okul veya 2 ülke - 2 yerel/bölgesel okul eğitimi yetkilisi kuruluş ile başvuru yapılabilir).Kısa dönem hareketlilikler: 5 gün - 2 ay(personel değişimi ve öğrenci gruplarının değişimi), uzun dönem hareketlilikler: 2 - 12 ay(öğrenci değişimi veya personel değişimi). Desteklenecek hibe başlıkları mesleki eğitim ile aynı.
           * Stratejik ortaklık başvurularında dikkat edilmesi gereken hususlar:  Ana eylem yapısına uygun, hedef kitle/konu uyumu, süreç analizi, koordinatör (ortaklık kompozisyonu) iyi belirlenmeli, yaygınlaştırma/sonuçların uygulanması/görsel-basılı olarak devam ettirilmesi, ilginin arttırılması.
           *Yetişkin eğitimi (eski grundving) 18 yaş üstü herkesin eğitimi yetişkin eğitimi demektir ( bir başka söyleyiş ise örgün eğitime devam etmeyen herkesin eğitimi yetişkin eğitimi demektir.). Aktif yaşlanma, aktif vatandaşlık üzerinde durulan konulardır. Amaçlardan birisi deneyim ve tecrübe aktarımıdır. Kim başvuru yapabilir: Program ülkeleri arasında yer alan resmi ve özel kurumlar. En az 3 program ülkesinden en az 3 ortak. 2 veya 3 yıllık projeler gerçekleştirilebilir. Hibe kalemleri arasında yönetim ve izleme kalemi  adı altında bir kalem mevcuttur.
             *Gençlik Destekleri ( ağ kurma, eski 4.3) strateji geliştirme ve program koyma öncelikler arasındadır. Aktif vatandaşlığı ve işbirliğini desteklemektedir. Katılımcı olarak: profesörler, öğretmenler, eğiticiler, eğitim alanında çalışanlar, gençlik alanında çalışanlar, ilgili ortak kurum personeli vb. Minimum 3 ülke ve 3 kurum ile gerçekleştirilir. 2 veya 3 yıl süreli olabilir. Hareketlilik için 5 gün- 2 ay arası seçilebilir. 30 Nisan ve 1 Ekim tarihlerinde başvuru yapılabilir.  

- KA-3 Neden ayrı eylem diye düşünebilirsiniz. Bu program gençlerin politikaya destek vermesini amaçlıyor ( eski 1.3 ve 5.1 ile benzer). Faaliyetlerinde genel olarak toplantı, seminer, demokrasi/meclis detayları vb., gençlerin politika yapıcılarla buluşması gibi çalışmalar yapabileceğiz.

-  Gençlik oluşumları KA-1'deki Gençler ve Gençlik Çalışanları Hareketliliği ile KA-3'deki 1.3 projelerine(eski 1.3) başvuruda bulunabilecek.

- KA-1 başvuru formu Türkçe, KA-2 Başvuru formu ingilizce olacak diye not almışım. Ulusal Ajansa sunulacak olan başvurunun da ingilizce olması durumu söz konusu bu aşamada.

- Herhangi bir programda öğrenci söz konusuysa hareketlilik süresi uzun, personel söz konusuysa hareketlilik süresi daha kısa oluyor.

- Projelerin yaygınlaştırılması üzerinde ulusal ajans çok duruyor. Projelerin yaygınlaştırılması için yapılan bazı çalışmalar şöyle: sosyal yaygınlaştırmalar(yarışmalar, proje şarkısı vb.), web sitesi / afiş/broşür...

- Erasmus+ uzaktan eğitim sistemlerini desteklemektedir. Bunu nasıl kullanacağınız size bağlı.

Yukarıda yer alan bilgiler bilgilendirme toplantısı sırasında aldığım notlardan alıntılardır. Bu tür projelerden herhangi birine başvurmak istiyorsanız önce program kılavuzunu incelemenizi tavsiye ederim.

6 yorum:

 1. paylaşımınız için teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. sayın ümit toprak beyefendi,
  ersmus+ ka-1 okul personelinin eğitim kurslarına başvur yapacagız. ama kurs yetkılılerı kurs ücretini kurs baslamadan 1 ay önce
  yatırmanız gereklıdır diyor. ulusal ajans kurs baslamadan 1 ay önce hibemizi yatıracak mı?
  yanıtlayabılırsenız mutlu olurum.
  ahmet düzen

  YanıtlaSil
 3. sayın ümit toprak beyefendi,
  ersmus+ ka-1 okul personelinin eğitim kurslarına başvur yapacagız. ama kurs yetkılılerı kurs ücretini kurs baslamadan 1 ay önce
  yatırmanız gereklıdır diyor. ulusal ajans kurs baslamadan 1 ay önce hibemizi yatıracak mı?
  yanıtlayabılırsenız mutlu olurum.
  ahmet düzen

  YanıtlaSil
 4. sayın ümit toprak beyefendi,
  ersmus+ ka-1 okul personelinin eğitim kurslarına başvur yapacagız. ama kurs yetkılılerı kurs ücretini kurs baslamadan 1 ay önce
  yatırmanız gereklıdır diyor. ulusal ajans kurs baslamadan 1 ay önce hibemizi yatıracak mı?
  yanıtlayabılırsenız mutlu olurum.
  ahmet düzen

  YanıtlaSil
 5. Sayın Ahmet bey,

  Bu konuda bilgim yoktur. Ulusal Ajans ile doğrudan bağlantıya geçmenizde fayda vardır.

  İyi çalışmalar

  YanıtlaSil