üdopara

10 Kasım 2014 Pazartesi

Sosyal Sorumluluk "9 MADDEDE 'aktiF-İz EVRİMİ'

aktiF-İz Gençlik Topluluğu'nda gönüllü olmanın (biz onlara aktiF-İst diyoruz) gençler üzerinde gözlenen bir çok etkisi vardır. Bunlardan 9 tanesini sizler için sıralayayım dedim... Buyrun;

----Spoiler------

Hani bizi takip felan etmek isterseniz diye öncesinde spoiler yapayım dedim:
Sitemiz 
Facebook Sayfamız 
Facebook Hesabımız 
Twitter'dan takip edin, adama ihtiyacımız var :)
Instagram'da fenomen değiliz ama renklerimiz var

----Spoiler-----

1. Acemilik


Her yeni ortama giren insanların yaşadığı gibi, aktiF-İz'e gelen kişilerde bir şok, bir bilinmezliğin korkusu olur. 'Ne oluyo lan burada' diye içinden geçirenler de olduğu duyumlarını aldık. Hele hele önceki dönemlerde her hafta toplantı yaptığımızı öğrenenlerin yüzlerindeki ifadeyi hiç anlatmayayım... Bizi benzetmeye çalıştıkları bir sistem bulamadıkları için bocalamaları da normal hani... 

2. Keşif

Acemiliğini atıp bir iki toplantıya katılan kişiler için artık keşif başlamıştır. Önce bi' neler olduğunu, kiminlerin sürekli devam ettiğini, hangi kızın güzel hangi erkeğin yakışıklı olduğunu düşünürler. Bu aşamaya geçenler genellikle meraklılardır. Bir de her yerde aynı anda bulunmayı isteyenler vardır ya, işte onlar da bu aşamaya kadar sabredebilirler. Melül melül bakışları bizi çok cezbeder, şöyliim :)  


3. Anlama
İşte şu yukarıdaki yüz ifadesini gördüğümüzde hemen anlarız ' kesin bir şey yumurtlayacak'. Ama öyledir de... Bu aşamada kaşiflerin sonbaharda düşen sarı yapraklar gibi düşüşünü görürüz. Toplantıda dönen muhabbetlerde ufaktan söz almalar, çaktırmadan gülümsemeler, 'acaba şöyle yapsak olur mu ki' şeklinde fikir kırıntıları ve hatta yapılan esprileri anlama gibi belirtiler gösterebilirler. 

Not: hani o yüzünüde beliren ve anladığınızı gösteren ifadeler var ya, onları çok seviyoruz biz :)

4. Sorumluluk Alma
Aha şimdi başlıyoruz. Kaşiflerden sonra her yerde aynı anda bulunmak isteyenler de gittiğine göre, artık size gönüllü diyebiliriz bayım( veya bağyan :)). aktiF-İz olarak komisyonlar şeklinde çalışıyoruz ya, bu komisyonlara gönüllü olarak başlayıp, fikir üretip bir de o fikirleri gerçekleştireceğiniz stratejiyi açıklıyorsunuz ya, işte o aşama bu aşama... Ama işler o kadar kolay olmuyor canım benim. Hani masaya yumruğu vurup, bu fikir bir harika dostum demen ne seni kurtarır ne bizi... Dolayısıyla sakin ol ve elini sakince aşağı indir. Biliyoruz gençsin, enerji dolusun ama sakinlik önemli :) Bu aşamada düşünceni sahiplenmen ve bu konuda sorumluluk alman önemli. Gördüğümüz kadarıyla bunu yapabilecek motivasyonun var ( sahi ne oldu o güzel kızın telefon numarası, alabildin mi?  :)) 

5. ÜretimYaf biz aktiF-İstler olarak 'dünyayı yaşanılabilir bir hale getirmek için proje mantığını' benimsiyoruz. Bu aşamaya kadar sabredip gelen kişilerin de kendi projelerini, etkinliklerini yapmasını bekliyor olacağız. Ama uzaktan beklemiyoruz, hemen yanındayız ve ihtiyacın olan her şey ile... :) Şaka şaka paramız yok bizim. Üretken beyinlerin kendi düşüncelerini destekleyecek altyapıyı, fiziki koşulları ayarladığı, insanları ikna ettiği, biz aktiF-İst'leri yönlendirdiği aşamadır. Merak etmeyin bunun bir parçası olmaktan keyif alıyoruz ki biz :) 

Bu aşamaya kadar gelmiş, projesini yazmış, sunmuş bir yerlere ve hibe almış kişiler artık dur durak bilmez, söyliim :) Bir kaç üretimden sonra bir sonraki aşamaya atlayacaksın ( bak gönüllülük en temelimizde var bizim. İstersen bu üretim aşamasında kalabilirsin. Söz çayını ben getireceğim:)) 


6.  Yönetim Kurulu 

OMG, so cool!!! 
Bu üretken ve çalışkan yapından vazgeçmeden (ki ben tembel olmama rağmen beni de aldılar YK'ya, umudunuzu kaybetmeyin) devam edersen, YK'da yer alabilirsin. Alacaksındır da... Biz YK'ya çok gönüllüler diyoruz (tamam tamam demiyorduk ama bundan sonra diyoruz arkadaş!). Hani o birinci ikinci maddede yer alan meraklı gençlik var ya, onların kendi dünyasından başlayarak hepimizin dünyasını değiştirmeleri için ortamı hazırlamak senin sorumluluğunda... Tecrübelerini aktaracak, fikirleri yaşatacağın ortamdasın. Daha da önemlisi, bu gönüllülerden kendine bir ekip kurup, çalışmalarını birlikte yapabilirsin (sakin ol şampiyon, karizman yeter biliyoruz ama sen yine de sakin ol ve bırak o erkeğin numarasını... :)) 

7. Ekip Çalışması ve İz bırakma
Bizim zamanımızda Bob Ross diye adamın dibi bir adam vardı. Yumuşak ses tonuyla, 'Şimdi dallarında sincapların yaşadığı mutlu bir ağaç yapalım' derdi. Ağaç mutlu olur muydu bilmiyorum ama biz mutlu çocuklar olurduk. Şimdi biz de elimize yetkinliklerimizi, bilgimizi, bakış açımızı ve enerjimizi alıp şuraya mutlu bir dünya koyacağız. Bu aşamada aktiF-İstler bir çok projede yer alır, organize eder, yazar, dahil olur, yazan kişileri kıyıda köşede sıkıştırıp - abi bizi de alın projenize- der  (şaka şaka eğitimlerde üst düzey muhabbet ederler ve kendilerini davet ettirirler :B )... hayata iz bırakmaya başlar. Büyük bir coşkuyla boyaya batırılmış ayaklarıyla beyaz (veya siyah, puslu, değişik) ortamı rengarenk boyar. Ne zaman ki durup geriye bakar, işte bu aşamada yaptıklarını görür. 

Ooo bu aşamaya kadar geldiyse bir aktiF-İst, onu kutlamak gerekir. Yok kolay gibi görünüyor ama değil. Bak ciddiyim değil. Biz amatör profesyoneller olduğumuz için -mış gibi gösteriyoruz. Ama değil işte... 

Bir aktiF-İst olarak iz bırakma merasimi süresince kafanda bir sürü soru varsa ( ki senin kafanda olmasa da çevrendekiler o kafana o düşünceleri zorla sokarlar: ' Olm enayi misin lan sen, neden yapıyorsun bu kadar şeyi', ' Kanka bak bu çalışmaları yapıp deli gibi para kıranlar, e sen de aynı şeyleri yapıyon, vermiyolar mı bi'şeyler', ' E sen şimdi bunu yaptın da kızım dünyayı mı değiştirdin. Ne oldu yani bunu yapınca', ' Kanka hala açılmadı mı sana o yakışıklı' vs. vs.) 

Hem iz bırakıp hem bu sorulara maruz kalıyorsan, hadi bir sonraki aşamanın tadını aldın sen de....

8. Kişisel Gelişim Hoşgeldin. Sen aktiF-İstlerin kendilerini silkelediği ve neyi var neyi yok ortaya döktüğü yerdesin (sen silkelemezsen biz silkeleriz, merak etme sen). 

Ha bu kadar çalışmayı yaptın da ne oldu di mi? Para da vermiyorlar, sen gönüllüsün diyorlar... 

aktiF-İstlerin dünyada paradan daha değerli şeylerin olduğunu fark ettiği aşamadasın şimdi. Yaygın Eğitim'de 'öğrenmeyi öğrenme' diye bir şey vardır. Yani para veya diğer maddi şeylerin gençlere kazandıracağı bir çok şeye para vermeden ulaşabildikleri noktadır; 

- İletişim ve yönetişim gücü
- Ekip ( hem de sırtını rahatlıkla yaslayabileceğin, sana her konuda destek verecek bir ekip) 
- İnsanlara güvenme
- Yabancı dil ile iletişim,
- Araştırma öğrenme yetisi
- Kendine ve insanlara güven
- Öğrendiğini öğretme 
- Farkındalık kazanma
- İz bırakma ve yıllar sonra o izlerin etkilerini gözlemleme
- Yurt dışına gitme, gezme, tozma
- Sinemaya gidecek dostluklara sahip olma

vb. vb. 

Kişisel gelişimin tavan yapacak bir ortamdasın. Hem de o tonlarca para verdiğin eğitimlerden daha farklı bir şekilde. Eğlenerek öğrenme...

Kendindeki bu yetkinlikleri fark ettiğinde, hayata bakış açın kesin değişecek. Biliyoruz gençsin, bir sürü bilinmezin içindesin ve sürekli kararlar vermen gerekiyor. aktiF-İz'de bu kadar yer alırsan hayata dair ne yapacağına emin olacaksın ( ya da emine çok yakın olacak) :) Biz de yanındayız. Merak etme :) 

9. Sonsuzluk

Hahahahaha  :) Fotoğraf her şeyi anlatıyor aslında. 


aktiF-İz'de yer alan her gönüllünün tattığı bir duygudur. Bazıları bu aşamaya uzun atlamayla ulaşır. Mesela ikinci maddeden sonra bu aşamaya gelip kendi nirvanasına (uzaklara gider yani) ulaşır. Bazıları ise  bütün aşamalardan geçip izler bırakıp öyle giderler. Hani bahaneleri ikna edici olmasa ( okuldan mezun olup il değiştirme, hani o kız vardı ya, ilk gün gördüğü aktiF-İz'de, işte o kızla evlenme, hayat telaşına düşme vb.) gitme kal diyeceğiz ama... 

Duygulandım lan... :'( 


Neyse neyse, siz sonsuzluğa yol alırken, bizler sizin hatıralarınızla ve yeni gelen çaylaklarla çalışmalarımıza devam ediyor olacağız. 

Nereye giderseniz gidin, o bıraktığınız harfi (üstteki fotoğrafa hitaben) ne zaman kaldırmak isterseniz kaldırabileceksiniz. Bıraktığımız izleri uzaktan gördüğünüzde heyecanlandığınızı da biliyoruz. 

Arada gelin, çay var, çay içeriz. Paramız yok, hesabı size kitleriz... :) 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder