üdopara

19 Kasım 2014 Çarşamba

Sosyal Sorumluluk "(9 MADDEDE) BİR DAKİKA; #odahacocuk "


Şimdi sıra çocukluğumuza inmeye geldi. Bir dakika; #odahacocuk diyelim ve yazıya kulak verelim. Ne fısıldadığını dinleyelim... 

Çıkış noktası Gençlik Bilgi Merkezi (YINFO)'nin O Daha Çocuk kampanyası olan bu yazımda bir genç olarak çocuklara dikkat çekmeyi amaçlıyorum. 


Bir dakika, eğer O Daha Çocuk ise bunu yapman gerekir... :)


1. Çocuk 

Çocuk: bebeklik ve ergenlik çağları arasındaki insan olarak tanımlanır wikipedia.org adresinde. Ayrıca cinsel gelişimin başlamasıyla bu dönemin sonlandığının kabul edildiğine de değinilir. Belirli bir yaş aralığı belirtilmemiştir (BM yaş sınırı koymuştur: 0-18 yaş arası fakat bu sınır gerçekçi görünmemektedir.). Değişik kaynaklarda bir çok tanıma rastlamak mümkündür. 

Benim tanımım ise şu şekildedir: çocuk bir fidandır. Yani ne ağaçtır keskin yapısı olan, meyvesi olan ya da kurumuş yaprakları olan; ne de bir tohumdur... Çocuk bir fidandır. İnsan evriminin geçiş aşamasıdır. Öğrenmelerin hayat boyu taşındığı, herkesin bu döneme özlem duymasını sağlayacak kadar gülüşleri, mutlulukları, farklı lezzetleri, farklı renkleri barındıran bir izbedir. Çocuk algıların en açık olduğu, etrafın fütursuzca incelendiği, her deliğe (prize dahi) parmakların sokulduğu, hayatboyu öğrenmenin en çok yaşandığı dönemdir. 

2.  Çocuk İşçiliği

Sanayi devrimi, kapitalist sistemin baskılarını insanlar üzerinde hissetmesinden sonra sayıları hızla artan bir kitleyi ifade eder. İnsanların ne yapıp ne yapayacağını söyleyen kanunlarda yer bulmamasına, yani legal olmamasına, rağmen yüz binleri bulan sayılarla ifade edilebilecek bir çatıdır. 
Çocuk işçiliğinin bir çok nedeni vardır. Temel nedenler: 
- Sigorta ödemekten kurtulmak
- Düşük ücret vermek
- Mesai saati kavramının çok dışında emeklerini sömürmek
- Hak - hukuk bilmemelerinden istifade etmek

Bilerek veya bilmeyerek çocuk işçisi çalıştıranlar çocukların en güzel dönemlerini ellerinden alıyor.

Minicik ellerine tutturulan çalışma aletlerini oyuncak, çalışma ortamını oyun alanı sanıyor. Kim kimle oynuyor bilinmez...

Bir çok ülkede çocuk işçiliği meşrulaştırılmış ve kültürün bir parçası olarak görülüyor. 

Çocuk işçiliği aç gözlü işverenlerin maaliyeti düşürmek için yaptığı bir çalışmadır. Hangi fiyat bir çocuğun hayatından daha değerlidir ki?!!!

3. O Daha Çocuk Kampanyası 


Gaziantep'te bir fikir çıkar, bu fikir bütün Türkiye'de etki bulur. Domino taşı etkisi... İşte gönüllülük çalışmalarına güzel bir örnek: O Daha Çocuk Kampanyası... Kampanya ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kısaca nedir bu kampanya açıklamak gerekirse; 

Her şeyden önce çocuk işçiliğinin kültürleşmesine karşı farkındalık çalışmaları yapmak ve dolayısıyla toplumdaki algının değişmesine katkıda bulunmak, çocuk işçiliğini her yönüyle derinlemesine incelemek, çocuk işçiliğinin yol açtığı çocuk istismarının önüne geçmek amaçları arasındadır. 

Ciddi bir gönüllü desteğine sahiptir. bir çok organizasyon kurumsal destek vermektedir. Bu aşamaya kadar planlanan çalışmalar hayata geçilirmiş ve geçirilmeye devam edecektir. Bu çalışmalara madde 4-5-6 ve 7'de değineceğim. 

Kampanya nereye gidiyor, neyi değiştirecek? 
Gençlerin yoğun ilgisi ve çalışma isteğiyle ivmelenen #odahacocuk kampanyası çocuk işçiliği konusunda karar alma mekanizmalarını etkilemeyi, çocukların çalışmasına ve çalıştırılmasına toplumsal  tepki gösterilmesini, çalışmanın ve çalıştırılmanın arkasında gizli olan sorunları bulup bunlara STÖ'lerin inisiyafitleri ve devlet kanalıyla çözümler üretilmesini sağlamayı planlıyor. 

Gençlerin dünyayı iyi yönde değiştireceğine inanan bir gönüllü olarak bu kampanya sonunda bir çok alanda dönüşümler gerçekleşeceğine inanıyorum. 

4. 'Çünkü Çocuk...' Faaliyeti

O Daha Çocuk kampanyasının etkinliklerinden bahsedelim. İlk etkinlik: 'Çünkü Çocuk....' konusunda yapılan çalışma olacaktır. 

Uygulama: 
Gönüllülerin ve STÖ'lerin bir araya gelerek veya bireysel olarak yapacağı bir çalışmadır. Üzerinde 'Çünkü Çocuk...' yazılı A4 kağıtlara cümlenin devamını kendi kelimeleriyle tamamlama şansı verilir. Yazılan cümleler yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü üzere fotoğrafları çekilir ve odahacocuk@yinfo.org.tr mail adresine ve facebook sayfasına gönderilir. 

Çalışmanın uygulaması kolay fakat etkisi büyüktür. Mesajınızı vermek için lütfen siz de bu etkinliği yapınız. Kendi facebook profilinizde paylaşın. Unutmayın insanlar dünyayı değiştirmeye kendi çevresinden başlar...


5. ' Çocuk Atölyesi' Eğitimi 

Eğitim şart :) 

Bu çalışma ile gönüllülerden çevresindeki insanları bilinçlendirmeleri amaçlanır. Eğitim yapacak kişinin kampanya hakkında bilgisinin olması, eğitmenlik yapacağına inanması yeterlidir. Bunun yanı sıra eğitim verecek kişi veya kurum eğitim için gerekli fiziki koşulları hazırlaması gerekir. Nedir bu koşullar: 

- Eğitim salonu

- Projeksiyon aleti
- Eğitim verilecek gönüllüler

Her şey hazır, biz hazırız dediğinizde odahacocuk@yinfo.org.tr adresine mail atarak eğitim vermek istediğinizi belirtiyorsunuz. Uygulama konusunda hazırlanan Eğitmen Bilgi Kitapçığı'nı talep ediyorsunuz. 

Uygulama: 
Eğitmen Bilgi Kitapçığı'nda daha kapsamlı görebileceğiniz bazı uygulama maddelerini burada sıralayacağım. Genel bilginiz olsun diye :)

Öncelikle bir tarih ve bir mekan belirleyip gönüllü çağrısına çıkıyorsunuz. Katılacak kişileri belirleyip (16 yaş üstü herkes olabilir, 15-30 kişi arasında katılımcınız olması önerilir) eğitime başlıyorsunuz. Eğitim konuları: Çocuk İşçiliği Nedir?, Çocuk İşçiliğinin Nedenleri Nelerdir?,  Önlem ve Çözümler... 

Eğitimde yaygın eğitim metodu kullanılacak olup, eğitim sonunda eğitmen bir rapor hazırlar ve kordinasyon ekibine ulaştırır. 

Merak etmeyin üstesinden gelebilirsiniz. Bu sayede 'çalıntı gözlerle' sorun ve çözüm ortaya konulur. Eğer çocukların çalıştırılmasını engellemek istiyorsak bu eğitimleri bir çok noktada uygulamalı, katılacak kişilerin de özverili davranmasını tavsiye etmeliyim. 

Merak etmeyin dünyayı değiştirebiliriz :) 

6. 'Ödüllü Resim Yarışması' Etkinliği ( Çocuklar İçin...)

Şimdi biz sorunları hep yetişkinler olarak değerlendiriyor, hep onlar adına karar veriyoruz ya, bunun önüne geçmek, çocuklarla etkileşmek, onların sorunlarını onların gözlerinden görmek isteriz. 

Çocuklardan şöyle beylik laflar etmelerini beklemeyiz: ' Bu çok ciddi bir sorundur, dünya örgütleri bir araya gelip bu sorunu çözüme kavuşturmalı, çözmeyen ülkelere yaptırım uygulamalamalı...' Onlar daha çocuk, dünya dedikleri evlerinin bahçeleri veya bulundukları şehirden ibaret. Okyanusları hayal etmeleri zor veya buzulları...

O Daha Çocuk kampanyası kordinatörleri çocukların yaratıcılığını, resim çizme heyecanını ve isteğini göz önünde bulundurarak bu etkinliği çalışmaları arasına almış. 

Uygulama: 
Çocukların (kimin çocuk olduğunu biliyorsunuz artık :)) resim çizmelerini sağlayacak ortam yaratmak. Çizilen resimleri kordinasyon ekiplerine ulaştırmak. Bu resimler değerlendirmeye tabi tutulacak ve dereceye giren 3 çocuğa ödül verilecek. Bunun yanı sıra katılan çocuklara küçük hediyeler de verilmesi öngörülüyor. 

7. 'Fotoğraf Çalışması' Etkinliği (Sergi) 


O Daha Çocuk kordinasyon ekibi bu bölümde fotoğrafçılara (eline makina aldığında kendini fotoğrafçı sananlara, amatörlere, profesyonellere) sesleniyor. Makinanız sizin silahınız. Sizin gözlerinizle görmeleri için dünyanın, yakaladığınız anları paylaşma fırsatını size veriyor. Bir de tema ekliyor görüş açınıza: Çocuk İşçiliği...


Uygulama: 
Bu çalışma için fotoğrafçıların etkinlik turuna çıkmaları öneriliyor. Bir gün veya bir kaç saatinizi ayırıp çocukların çalışma alanlarını fotoğraflamanız bekleniyor.(Burada önemli nokta çekimlerde çocuklarının yüzlerinin görülmemesi. Yüzleri görülen çocukların yüzleri fotoğraf düzenleme araçları ile gizlenecektir.) 
Fotoğraflar çekildikten sonra O Daha Çocuk Kordinasyon Ekibine gönderilir. Onay alan fotoğraflar ise sergilenmeye hazırdır. 
Sergi: Bu konuda en az 1 gün - en fazla 7 gün olmak üzere halkın yoğun olduğu yerlerde sergi yapılması beklenir. Sergi yerinin hazırlanması ve fotoğrafların çıkartılması sorumluluğu bu konuda çalışma yapanlarındır. Yani siz fotoğraf çekenlerin. Biliyoruz öğrencisiniz, biliyoruz yeterli paranız yok ama girişimciliğiniz var. Sponsor bulup bu etkinliği organize edebilirsiniz. 

Fotoğrafların ilginç bir özelliği vardır: Sonsuza kadar yaşar...

8. 'Çocuk İşçiliği El Kitabı' Çalışması


O Daha Çocuk kampanyasının çıktılarından birisi olarak öngörülüyor. Kampanya süresince yapılan faaliyetler; sosyal medya çıktıları, fotoğraflar, resimler, anket sonuçları, 'Çünkü Çocuk...' etkinliği, eğitimler, araştırmalar, istatistikler, bloglar... her şeyin içinde olacağı bir el kitabı olacaktır. 

Bu kitap raflarda yerini aldığında insanlar artık çocuk işçiliği hakkında bilgi sahibi olacak, ne yapılması gerektiğini bilecek, çocuklar konusunda farkındalık kazanacaktır.  

9. Yorum, Destek ve Takip


O Daha Çocuk kampanyası çocuk işçiliğine karşı farkındalığı arttırmak, çocukların bu dönemi 'çocuk' gibi yaşamasını sağlamak adına düzenlenen, herhangi bir hibe olmadan; gönüllülerin desteğiyle ilerleyen bir çalışmadır. 

Gönüllülük çalışmaları özveri gerektirir. Sonucunda bir çıkar yoktur fakat gülümseme vardır. İnsanların gülümsemesi, çocukların gülümsemesi... 

Kampanya için 'SİZİN' de desteğinize ihtiyacımız var. Bir firma olabilirsiniz, bir üniversite olabilirsiniz, bir STÖ olabilirsiniz, bir birey olabilirsiniz... SİZİN de desteğinize ihtiyacımız var. 

Öncelikli olarak Ödüllü Resim Yarışması için  ödüller konusunda yardıma ihtiyaç var. Kordinasyon ekibi ile gönüllülerin etkileşimi arttırmak için eğitimler yapılması ve bu eğitimlerin fiziki koşullarının sağlanması konusunda desteğe ihtiyaç var... 

Destek vermek için siz en iyisi: info@yinfo.org.tr adresine mail atarak Sponsorluk Dosyasını talep edin veya nasıl destek verebileceğinizi sorun. 


Kampanyayı yakından takip etmek için: 

Çocuklar bizim geleceğimiz ise, geleceği şekillendiren sanatkarları kutlamak gerekir değil mi? 

Bu çalışmayı organize eden YINFO ekibine ve gönüllülere yürekten teşekkür ediyorum.ÜTopYa
191227 C KAS 14
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder