üdopara

28 Temmuz 2017 Cuma

MAY CİTY İNŞ. SAN VE TİC. A.Ş. - N-Art Yapı ve NOYAN EMLAK'ın (Zonguldak) Gerçek YüzüBir firma düşünün; adı  MAY CİTY İNŞ. SAN VE TİC. A.Ş. (ZONGULDAK) olan websitelerinde DEĞERLERİMİZ başlığı altında;
Dürüstlük 
May Yapı yönetimi ve çalışanları tüm ilişkilerini dürüstlük ilkesine dayalı olarak yürütür. Gerek iç ve gerekse dış müşterilerimize karşı her zaman dürüst davranmayı ilke olarak benimsemiştir. Karşılıklı olarak güven zedeleyici yaklaşımlardan uzak durur. İşini en doğru şekilde yapabilmek için tüm imkânlarını kullanılır. 
belirten ama müşterilerini kandıran ve paralarını çalan! 

Evet, yanlış okumadınız. Bir arkadaşımızın başından geçen olaya birinci dereceden şahit oldum. Adı geçen firmanın arkadaşımın nasıl dolandırdığına gözlerimle şahit oldum. Olay şu şekilde gerçekleşti: 

Paranın değerlendirilmesi ve girişim konularında sürekli fikir alışverişinde bulunduğumuz dönemlerde bir fırsat ortaya çıktı. Çok sevdiğimiz arkadaşlarımızdan birisinin abisi olan Mehmet Nurullah N.'nin Zonguldak N-Art Yapı aracılığıyla May City İnş. San ve Tic. A.Ş. (MAY YAPI olarak da bilinmektedir)'nin Zonguldak'taki satışta olan evlerini yatırım amaçlı indirimli satacağını öğrendik. Sunulan fırsat güzeldi. Ev bitene kadar 50.000 TL nakit verilecek ve sözleşme ile ev müşteriye bağlanacaktı. Ev bittikten sonra ise 75.000 TL daha verilerek satış işlemleri ve tabu olayları halledilecekti. 

Yapılan görüşmeler ve güven ortamında gerçekleştirilen konuşmalar sonrasında 2. kat, deniz gören evlerden birisinin alınmasına karar verildi. Akabinde arkadaşım Mehmet'e parayı gönderdi. Bir miktar parayı da May Yapı'ya gönderdi. Daha en başında bu fırsatın aslında bir aldatmacadan ibaret olduğu anlaşıldı. Çünkü Mehmet'in belirtti ev 2. kat değil 'kot 2. kattı'. Sözleme imzalandığı için (imzalanan sözleşmeye buradan ulaşabilirsiniz) de geri dönüşü olmayan bir yola girilmişti. Dolayısıyla evden vazgeçilmedi ve devam edildi. Asıl olaylar ise evin teslimine az bir süre kala yaşandı. 

Evin sözleşmesi Ekim 2016 tarihinde imzalandı ve evin bitişi Mart 2017 olarak taahhüt edilmiş (Sözleşmenin C) SÖZLEŞME ŞARTLARI bölümü 1)Bağımsız Bölümün Nitelikleri maddesinde, evin teknik standartlarına göre tamamlanarak 6 ay içinde alıcıya teslim edileceği, aynı bölümün 5) maddesinde teslim edilmeyen evin geciken her ay için zararına karşılık olarak alıcıya rayiç kira bedeli ödemeyi taahhüt ettiği belirtilmiştir.). Evin tamamlanması ise Mayıs 2017'nin son günlerini bulmuş. Hiçbir kira vb. bedel de ödenmedi. Ev tamamlanmadan önce Mehmet eve talip olduğunu, 125bin liraya sözleşmeye bağlanan ev için 145bin liraya alıcı çıktığı belirtildi. Arkadaşımız belirtilen tutarı makul görüp, satabileceklerini belirtti. Ev satılmıştı fakat evin parası bir türlü arkadaşımıza gönderilmedi. Her telefon görüşmesinde 'halledeceğiz, yapacağız, edeceğiz' diyerek geçiştirildi. 

Bu süreçte gerek May Yapı, gerek Mehmet defalarca arandı. Olaya bizim de dahil olmamız neticesinde 50bin TL'yi bir şekilde hesabımıza havale ettirebilebildi. Fakat arkadaşımızın satıştan hak ettiği 20 bin TL'nin 13Bin TL'si gönderildi. Yani May Yapı ve Mehmet arkadaşımı 7Bin TL tutarında dolandırdı. Mehmet ile yapılan whatsapp konuşmasında bu 7 Bin TL'nin Noyan Emlak tarafından alıkonulduğu ve teslim edilmediği, telefon numarası ve diğer bilgileri benimle paylaşarak parayı Noyan bey'den (Noyan Emlak'ın sahibi) alabileceğimizi belirtti. Fakat senaryo değişmedi. Önce "veririz, bir yerden alacağımız var, alalım halledeceğiz" diye başlayan konuşmalar, haftalarca beklemeler ve hiçbir gelişmenin olmaması neticesinde farklı bir boyut aldı. Ben Mehmet ile görüşmeden para falan vermem deyip 3 hafta Mehmet ile görüşemeyen Noyan Bey, en sonunda "parayı neden vermiyorsun, yaptığınıza hırsızlık denir" diye belirttiğim için beni avukatının arayacağını söyledi. Ama o bile yalan çıktı, hala avukatı arasa da şu alıkonulan 7 Bin TL'yi konuşsak diye bekliyoruz.

Sonuç olarak, kurumsal gibi görünen May Yapı ve Noyan Emlak ile N-Art Yapı, ciddi bir suç işlemektedir. Kanıtlar ve belgelerin hepsi elimizdedir. Yasal süreç ise mutlaka başlatılacaktır ama Zonguldak'da yaşayanları ve bu kişilerle alışveriş yapacak kişileri bu konuda bilgilendirilmek ve aynı duruma sizlerin de düşmemesini sağlamak için bu yazıyı yazma gereği duyduk. 

Edit: MAY Yapının Zonguldak'ta battığını ve elindeki hiçbir evi teslim edemediği bilgisi ulaştı. Diğerleri de bu 'dürüstlükle' çok fazla tutunamaz sanırım. 

1 yorum:

  1. Bu firmadan bende ev aldım ve hala evimiz teslim edilmesi may yapı battığını belirterek firmayı devrettiğini ve kalan işleri teslim alan firmanın tamamlayacağını belirtti ve hala evimiz işlere bağlanmadı her aradığımızda başlayacaz deyip geçiştiryolar bu konuda ne yapabiliriz bilmiyorum artık

    YanıtlaSil