üdopara

23 Mart 2018 Cuma

Romanya Vizesi ve Erasmus+ Eğitim Kursu (Dive Deeper Into Social Entrepeneurship/3-11 Mart 2018) | umityardimm@gmail.com
“Bulunduğun yer seni memnun etmiyorsa, yerini değiştir. Ağaç değilsin.” Jim Rohn

Biz de bu güdüyle, önümüze çıkan ilk fırsatı değerlendirdik. Her projenin bilinmezliklere olan keşfini yaşamak, daha önce hiç gitme fırsatımın olmadığı Romanya'ya gitmek için aldığım daveti değerlendirdim ve Dive Deeper Into Social Entrepreneurship projesine 3-11 Mart tarihleri arasında katılım sağladım. 

Proje detaylarından bahsetmeden önce, vize sürecinin zorluğunu tecrübe ettim ve bu süreci yaşayacak kişilerin işini kolaylaştırmak adına vize sürecini öncelikli olarak ele almaya karar verdim. 

Romanya İçin Vize Aşaması

Projeye kabul edildikten sonra üzerinde çalışılması gereken en önemli konu ülkeye girişi için vize sürecidir. 

Projeye başvuru aşamasında Romanya'nın Schengen ülkeleri arasında yer aldığını düşünüyordum. Yanılmışım. Romanya'da Bulgaristan  ve İngiltere gibi Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen Schengen bölgesinde yer almıyor. Dolayısıyla Romanya'ya gitmeyi planlayan kişiler Schengen vizesi değil de Romanya vizesine başvuru yapmaları gerekiyor. 

Vize aşamasında yaptığım araştırmalarda Romanya vizesi konusunda açıklayıcı ve etkili bir yazıyla karşılaşmadım. Bu neden Romanya vizesinin nasıl alınacağını detaylı olarak anlatacağım. 

Başvuru Nasıl Yapılır? 

Romanya vize için http://evisa.mae.ro adresi kullanılmaktadır (2018 Şubat ayında biz kullandık). Bu websitesine girdiğinizde aşağıda görülen bir ekran sizi karşılayacaktır (Not: Websitesi sadece İngilizce ve Romanya dillerinde hizmet vermektedir.) 


Bu sitede yer alan "Get Informed" kısmında hangi tarzda bir vize almak istediğiniz ve hangi belgelere ihtiyaç duyduğunuz konusunda bilgi alabiliyorsunuz. Asıl başvuru yapacağınız bölüm ise "Apply for a Visa" kısmıdır. Arayüzleri user friendly  olmasa da, bazı noktaları bildiğinizde daha rahat ilerleyeceksinizdir. 

Vize İçin Hazırlık Aşaması

Biz Romanya'da düzenlenecek olan eğitim kursuna gitmek için vize talebinde bulunacaktık. Fakat sitelerinde eğitim kursuna istinaden bir bilgi bulamadık. Bu nedenle turistik vize'ye başvuru için hazırlık yaptık. 

Başvuru yapmadan önce: 
- Uçak biletimizi direct satın aldık (her ihtimale karşı rezervasyon yaptıra da bilirsiniz)
- Davetiye Mektubu (Romanya'daki organizasyon bizim pasaport bilgilerimizi ve proje hakkında bilgileri içeren bir resmi yazı yazıp bize email attı. Oriijinaline gerek olmadı)
- Infopack (Projenin infopackini davet mektubunun altına ekledik)
- Seyahat ve Sağlık Sigortası (Biz 10 Euro'ya genel kapsamlı bir sigorta yaptırdık. Örnek sigorta için buraya tıklayın)
- Pasaport fotokopisi (bilgilerin yer aldığı ön yüz ve daha önce alınan vizelerin sayfaları yeterli oluyor)
- Otel Rezervasyonu (Romanya'da geçireceğiniz her gün için kalacak yerinizi göstermeniz gerekiyor. Davet mektubunda proje süresince nerede kalacağımız belirtiliyordu. Onu yükledik ve ekstradan kalacağımız günler için booking.com'dan hostel rezervasyonu yapıp onu ekledik. 
- Fotoğraf (biometrik, schengen için kullanılan fotoğraf boyutları bunlar için de geçerli. 2 adet olmalı)
- Çalıştığınız yerden de izin ve çalışma belgesi gerekiyor
- Bordro (son 3 aylık bordrolarınız
- Hesap özeti (Bankadan kalacağınız her gün için 50 Euro karşılayacak kadar bir bakiyenin olması bekleniyor. Hesap dökümü şeklinde bankanızdan talep edebilirsiniz. TL olması sorun olmaz ama miktar önemli)
- Aracınız varsa ruhsatları
- Dilekçe (sizin tarafınızdan yazılmış olan ve seyahat amacınızı anlatan, ara ulaşımları ve diğer lojistik durumları nasıl ayarlayacağınızı anlatan bir dilekçe yazıp imzalamanız gerekiyor. 

Bunlar asıl belgelerdir. Bunlar haricinde belge eklemek isterseniz de websitesi buna izin vermektedir. Not: Online olarak başvuru yapılacağı için bütün dokümanların pdf veya jpeg (jpg) formatında olması bekleniyor. Bir de boyutların yüksek olması durumunda smallpdf.com gibi websitelerini kullanarak boyutu küçültebilirsiniz. 

Başvuru Aşaması

Vizeye başvuru aşamasında ise websitelerinden apply now kısmına basarak başvuru yapılmaktadır. Zorunlu kısımlar söz konusu, bu zorunlu kısımların hepsini anlaşılır bir şekilde doldurmanız gerekiyor. 

Başvurunuzu tamamladığınızda, göndermeden hemen önce bütün dokümanların görüldüğü bir buton olacak (sol alt köşede). Oradaki "application documents" tarzında bir şey yazan bu butona basıp, "download application documents"ı yani başvuruya istinaden dokümanları indirmeniz gerekiyor. Bu kısım önemli. Çünkü bu dokümanların arasında sizin websitesinde zorunlu kısımları doldurduğunuz bilgilerin yer aldığı bir application form'da yer alıyor. Bu doküman olmadan başvuruyu fiziki olarak yapamıyorsunuz ve bütün süreci baştan halletmeniz gerekiyor. 

Websitesinden başvurunuzu yaparken mutlaka hesap oluşturmanız ve şifre almanız gerekiyor. Bu şifre ile başvurunuzu görüntülediğinizde size bir randevu tarihi ve zamanı verilecek. Bu tarih ve saatte orada olmanızda fayda var. Çok yoğunluk olmayacağı için işlemlerinizi kısa bir sürede halledebileceksiniz. 

Başvuruyu Ankara'da yapacaklar için büyükelçiliğin bulunduğu yere buradan ulaşabilirsiniz. 

Randevunuza giderken pasaportunuzun orijinal halini ve başvuruya istinaden yüklediğiniz bütün dokümanlarla birlikte application formun çıktısını almayı unutmayın. 

Başvurunuzu yaptığınızda oradaki görevli size vize ücretini yatırmanız için hesap bilgilerinin olduğu bir kağıt verecek. O kağıt ve hesap bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz. İşin kötü yanı, belirtilen Garanti Bankası Kuğulu Park'ın çaprazındadır ve Büyükelçiliğe arabayla 10 dk mesafededir. Öncesinde ödemenizde fayda vardır. Not: Vize ücreti 60 Euro'dur. TL karşılığı olarak da ödemek mümkündür. Ayrıca öğrencilerden vize ücreti alınmamaktadır. 

Erasmus+ Eğitim Kursu ('Sahi siz ne yapıyonuz projelerde' diyenlere özel hazırlanmıştır) 

3-11 Mart tarihleri arasında  Romanya'da organize edilen Dive Deeper Into Social Entrepreneurship eğitim kursuna Yağmur ve Ercan ile birlikte katıldık. 

Birçok arkadaşımın "yiaa siz projelerde napıyonuuzz' diye yorumları üzerine, ben de projenin bütün süreçlerini kayıt altına aldım. Yoğun bir çalışma sonucunda ise yaklaşık 10 dk'lık bir kısa film oluşturdum. Proje aşamalarının anlatıldığı, yaşadığımız tecrübelerin gözler önüne serildiği bir film oldu, çok da güzel oldu. :) 

O zaman lafı çok fazla uzatmadan, sizi video ile başbaşa bırakıyorum. Etrafınızda size de projeleri soran bir kitle varsa, bu videoyu onlarla paylaşmayı unutmayın. Son Söz

İçinizdeki hareket etme isteğini bastırmayın, yeniliklere ve yeni hayatlara yol alın. 'Comfort Zone'u terketmek hiç de zor değil. İlk adıma bakar her şey. Kararlı ilk adım...

Sonrası kolay, hayatta kalmak gibi. 'comfort zone'u yaratana kadar verdiğiniz mücadele ve başarınızı, yeni hayatlara yolculuğunuz sırasında da verebilir ve başarabilirsiniz. 

Yol sizin, yol alın! 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder